Rozstrzygnięcie konkursu „Model Układu Słonecznego”
Kategoria uczniowie klas IV-VI
I Lukrecja Louati kl VI Szkoła Podstawowa nr 50 im. Królowej Jadwigi w Warszawie
II Oliwia Nowak kl VI Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie
II Karol Kurant kl V Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czarnem
II Jan Traczewski kl VI Szkoła Podstawowa nr 86 im. Bronisława Czecha w Warszawie
II Amelia Dzierżawska kl V Szkoła Podstawowa im. Gustawa Zielińskiego w Sikorzu
III Błażej Trzpiot i Sebastian Sawicki kl V Szkoła Podstawowa im. Ziemi Dobrzyńskiej w Rużu – praca zbiorowa
Wyróżnienia:
Ida Bartkowiak kl IV Szkoła Podstawowa nr 86 im. Bronisława Czecha w Warszawie
Anna Grabowska kl V Szkoła Podstawowa nr 23 im. Edwarda Szymańskiego
Adam Trojanowski kl IV Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czarnem
Kategoria uczniowie klas VII-VIII
I Zuzanna Wrześniak kl VIII Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Chalinie
II Joanna Kałużyńska kl VII Szkoła Podstawowa nr 86 im. Bronisława Czecha w Warszawie
III Wiktoria Syrocka kl VII Szkoła Podstawowa im. Jana Slaskiego w Trzebczu Szlacheckim
Wyróżnienia
Kornelia Engler kl VIII Szkoła Podstawowa im. Gustawa Zielińskiego w Sikorzu
Weronika Lewandowska kl VII Szkoła Podstawowa im. Jana Slaskiego w Trzebczu Szlacheckim
"Kosmiczne Historie"
Kilkaset osób z całej Polski uczestniczyło we wczorajszym wydarzeniu pt "Kosmiczne Historie". Rozdaliśmy 50 nagród w ramach konkursu "Model Układu Słonecznego", 120 słodkich upominków w ramach stacji zadaniowych, 20 kilogramów słodyczy dla uczestników wydarzenia. Do dyspozycji było 12 warsztatów naukowych oraz duża strefa konkursowo-zabawowa. W powietrzu unosił się klimat astronomiczno - naukowo - zabawowy.
W piątek 21.04.2023r. uczniowie klas piątych - członkowie koła astronomicznego, prowadzonego przez p.Łukasza Kołodziejskiego, wzięli udział w konferencji pt. „Kopernik i jego dziedzictwo”, która odbyła się we włocławskim oddziale KPCEN. Nasi uczniowie mogli posłuchać prelekcji o tradycjach kopernikańskich we Włocławku, wygłoszonej przez regionalistę p.Henryka Wasilewskiego. Uczennica klasy trzeciej II LO im. Mikołaja Kopernika we Włocławku wygłosiła wykład pt. „Szlakiem Mikołaja Kopernika”, w którym bardzo ciekawie przedstawiła główne etapy życia i działalności naszego największego astronoma. Pan Ryszard Drążkowski- opiekun włocławskiego obserwatorium- opowiedział zaś o gwieździe supernowej, zaś p.Katarzyna Palczak nauczycielka SP nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Lipnie przedstawiła działania szkoły w programie „Szkoła przyjaciół Kopernika”. Jednym z prelegentów był także nauczyciel naszej szkoły- p.Łukasz Kołodziejski, który przedstawił, w jaki sposób można rozwijać kompetencje kluczowe w szkolnym obserwatorium astronomicznym.
Dwie rocznice urodzin - 550. Mikołaja Kopernika oraz 202. Mariana Kowalskiego, wybitnego astronoma, który urodził się w Dobrzyniu nad Wisłą i patronuje lokalnej Astrobazie, stały się inspiracją dla projektu „Kopernik nie miał smartfona!”.
Zostały przeprowadzone warsztaty dla rodzin z cyklu „Zabawy z Kopernikiem w tle”. Podczas tych spotkań zaprezentowano różne ciekawe formy wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi. Były to gry i zabawy z czasów Kopernika i Kowalskiego oraz te bardziej współczesne. Chodziło o udowodnienie, że do dobrej zabawy nie potrzeba najnowszych technologii! Dużym wyzwaniem okazało się stworzenie przez każdą z rodzin własnych zabawek.
Noc Spadających Gwiazd każdego roku jest jedną z najbardziej widowiskowych. Maksimum roju Perseidów można oglądać 12 sierpnia. W tym roku w Dobrzyniu nad Wisłą z tej okazji odbyła się rodzinna gra miejska, festyn, a na zakończenie nocne obserwacje przy ognisku. Dzieci i rodzice wzięli udział w licznych grach, warsztatach, wykładach, animacjach i konkursach inspirowanych czasami M. Kopernika i M. Kowalskiego. W trakcie eventu odbyło się też podsumowanie projektu pt. „Kopernik nie miał smartfona!” który został dofinansowany ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030 oraz wręczenie nagród w rodzinnej grze miejskiej i konkursach.
29.04.2023r w DDK Żak odbyła się prelekcja Piotra Majewskiego - autora „Radia Planet i Komet” w Polskim Radiu PiK, popularyzatora astronomii, członka Rady Programowej projektu ASTROBAZA-KOPERNIK, Mistrza Mowy Polskiej.
Barwną, 45-minutową opowieść wypełniają liczne animacje, grafiki, mapy nieba, a także astrofotografie zostaliśmy wprowadzeni w świat obserwacji prowadzonych przez naszego największego astronoma. Poznaliśmy miejsca i czas w które zbliżyły go do swojego największego odkrycia.
25.10.2022 r. około południa miało miejsce częściowe zaćmienie Słońca. Mimo nieprzychylnych prognoz pogody, byliśmy na nie dobrze przygotowani. Dzień wcześniej wykonaliśmy wyjątkowe okulary do obserwacji Słońca, zbudowaliśmy też specjalny ekran do rzutowania Słońca (część elementów wydrukowaliśmy na drukarce 3D). W dniu zaćmienia skierowaliśmy nasze teleskopy i pozostałe przyrządy do obserwacji na to spektakularne zjawisko. Okazało się, że przygotowania nie poszły w las i mimo, że przez całe zaćmienie Słońce i Księżyc przepychały się na niebie z chmurami, wprowadzając dodatkowy element niepewność udało nam się zaobserwować i utrwalić na zdjęciach to wydarzenie. Dziękuję dyrekcji naszej szkoły za umożliwienie uczniom wzięcia udziału w zaćmieniu.
Nauka nie musi być nudna. Przekonali się o tym uczestnicy koła astronomicznego w Dobrzyniu nad Wisłą. Dzięki firmie @ANWILSA, która podarowała nam suchy lód do doświadczeń mogliśmy wykonać szereg eksperymentów związanych z suchym lodem. Doświadczeniom nie było końca, a miny obecnych najlepiej powiedzą Wam, czy było ciekawie.
Nasze ostatnie zajęcia w Astrobazie to opowieści i kometach. Powiedzieliśmy sobie czym się różnią od innych skał z kosmosu, skąd do nas przylatują, i dlaczego na niebie wyglądają tak pięknie. By lepiej zrozumieć istotę tych małych ciał niebieskich posłużyliśmy się modelem – ale nie byle jakim, zbudowaliśmy własne aktywne jądro kometarne składem i właściwościami przypominającą te, znajdujące się w kosmosie. Zresztą zobaczcie sami.
Dziękujemy @ANWILSA za podarowanie suchego lodu do budowy komety.
27 sierpnia odwiedziła naszą Astrobaze grupa rowerzystów z Bydgoszczy. Mimo trudów drogi udało nam się wykonać ciekawe obserwacje. Podróżnicy oprócz Jowisza, Saturna i Marsa zobaczyli kilka gromad gwiazd, mgławice planetarne w gwiazdozbiorze Lutni i Liska, Galaktyki Andromedy, Cygaro Wiatraczek.
Noc spadający gwiazd jest wyjątkowym świętem astronomii. Choć w tym roku pogoda nie dopisała, to i tak na miłośników kosmosu czekało wiele atrakcji. Całe rodziny mogły wziąć udział w kosmicznej grze miejskiej. A po południu na przystani czekały animacje dla dzieci, warsztaty naukowe, stacje zadaniowe i mnóstwo prezentów dla uczestników zabaw. Wieczór zakończyliśmy ogniskiem, przy którym można było upiec kiełbaski, pośpiewać przy dźwiękach gitary. Dziękujemy za wspólną organizację imprezy DDK ŻAK.
W dniach 26-27.05.22 odbyły się w Dobrzyniu nad Wisłą warsztaty dla koordynatorów Astrobaz z całego województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uczestnicy szkolili się pod okiem twórcy kanału na YouTube Astrolife – Mateusza Kalisza, który jest znakomitym znawcą i popularyzatorem astronomii.
Obserwacje słońca za pomocą teleskopu słonecznego nie należą do łatwych, jednak członkowie koła astronomicznego bardzo dobrze sobie z tym poradzili.
13 kwietnia 2022r odbyły się w Astrobazie wspólne warsztaty dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą oraz ze Szkoły Podstawowej w Krojczynie. Uczniowie dowidzieli się wielu ciekawostek astronomicznych. Uczestniczyli w przygotowanych quizach i zabawach, strzelali zbudowanymi własnoręcznie rakietami oraz obserwowali obiekty na wieczornym niebie. Dopełnieniem wieczoru był wspólny grill.
Próby fotografowania Księżyca na zajęciach w Astrobazie uważamy za udane. A ile było przy tym dobrej zabawy:)
22 lutego 2022 odwiedziła naszą Astrobazę grupa karawaningowców wypoczywających w naszej przystani nad Wisłą. Dzięki ładnej pogodzie udało się wspólnie zaobserwować na niebie kilka obiektów astronomicznych. Po słowach uznania dotyczących naszego urokliwego miejsca, jestem pewien, że nie była to ich ostania wizyta.
18 lutego 2022 naszą Astrobazę odwiedziła grupa Tygrysków z Publicznego Przedszkola Samorządowego w Dobrzyniu nad Wisłą. Przedszkolaki dowiedziały się jak działa teleskop. Miały możliwość bliżej poznać planety Układy Słonecznego.
Przypominamy, że zajęcia w naszej Astrobazie dostępne są dla wszystkich uczniów z naszej gminy, jednak nieraz trzeba bardzo się na gimnastykować aby ujrzeć obiekt przez teleskop lub lornetkę astronomiczną.
W sierpniu 2021 roku miałem okazję gościć w Astrobazie państwa Tomczyków – bardzo bliskich krewnych Mariana Kowalskiego – patrona naszej Astrobazy dzięki nim wpadło mi w ręce opracowanie, które przepisałem na komputerze i podzieliłem się nim tu. Bardzo serdeczni dziękuję za wspólne obserwacje i pogaduchy:)
Noc spadających gwiazd to jedna z najbardziej widowiskowych w ciągu roku. Przekonaliśmy się, że wiele osób doskonale o tym wie, gdyż bardzo licznie przybyli na zorganizowaną nad Wisłą imprezę. Oprócz wieczornych obserwacji spadających gwiazd można było wziąć udział w konkursach. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stacje zadaniowe, gdzie można było doprowadzić do wybuchu wulkanu, wydobyć Saturna z opresji, ułożyć Układ Słoneczny, wyprodukować prąd do obliczeń toru lotu ISS oraz zabawić się w detektywa rozwiązując szereg łamigłówek.
Częściowe Zaćmienie Słońca
10.06.2021 mogliśmy podziwiać częściowe Zaćmienie Słońca. Z tej okazji nasze obserwatorium umożliwiło wszystkim chętnym obserwacje tego wydarzenia. Aby dotrzeć do większej liczby osób, z jednego z teleskopów, prowadzony był Live na stronie Astrobazy i facebooku.
13 grudnia w naszej szkole miało miejsce wyjątkowe wydarzenie edukacyjne. Było ono efektem udziału nauczyciela naszej szkoły- p.Łukasza Kołodziejskiego, który wraz z żoną Agnieszką Kołodziejską- wziął udział w konkursie „Ale kosmos!”, organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik. Wiadomo nie od dziś, że co dwie głowy- to nie jedna! Państwo Kołodziejscy wygrali konkurs projektem „Pierwsza gwiazdka”. Jest ona symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, której pojawienie się towarzyszyło narodzinom Jezusa, a dla nas stała się również pretekstem do podjęcia tematów dotyczących astronomii.
Spotkanie w Astrbazie tego dnia zaczęło się o godzinie 13.00. Powodem był tranzyt Merkurego- planety najbliżej położonej w stosunku do naszej dziennej gwiazdy. Mimo początkowo trudnych warunków obserwacyjnych – duże zachmurzenie, finalnie udało się obejrzeć i zarejestrować to zjawisko. Następny tranzyt dopiero za 13 lat!!!
Udało się!!!
Nasz pomysł na wydarzenie edukacyjne okazał się na tyle ciekawy, że komisja grantowa konkursu „Ale kosmos” zorganizowanego przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO działającego przy Centrum Nauki Kopernik przyznała nam kwotę 4500 zł na organizację tego wydarzenia. Warto zaznaczyć, że przyznanych grantów było tylko kilka w całej Polsce. (Pula na wszystkie to 20 000 zł.)
Impreza odbędzie się 13 grudnia 2019r na Hali DCSiR i w Astrobazie.
Astrobaza w Dobrzyniu Nad Wisłą uczestniczy w Programie Badawczym pn. MŁODZI DLA NAUKI – NAUKA DLA ŚRODOWISKA. Projekt ten przygotowała Fundacja na Rzecz Rozwoju Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku „Vladislawia” dla uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Powiatów Włocławskiego, Aleksandrowskiego i Rypińskiego. Młodzi naukowcy przyjadą do naszej Astrobazy w dniach: 28, 29 listopada 2019. Spotkania te mają na celu, popularyzację astronomii i nauk ścisłych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych.
W październiku 2019 rozpoczęły się zajęcia z projektu: „Niebo nad Astrobazami”. Uczniowie mogą uczestniczyć w czterech modułach:
Zajęcia z astrofotografii – 4 godziny tygodniowo,
Zajęcia z programowania TIK – 2 godziny tygodniowo
Matematyczne metody w informatyce i astronomii – 2 godziny tygodniowo
Koła astronomiczno – geograficzne – 1 godzina tygodniowo.
Nasza Astrobaza zgłosiła swój autorski projekt organizacji wydarzenia edukacyjnego pod tytułem: „Pierwsza Gwiazdka” w konkursie grantowym „Ale kosmos” zorganizowanym przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO działające przy Centrum Nauki Kopernik. Najlepsze pomysły otrzymają granty - łączna pula dofinansowania to 20 000 zł. Mamy nadzieję, że otrzymamy pomoc, dzięki której tegoroczna „Pierwsza Gwiazdka” będzie niezapomnianym wydarzeniem promującym astronomię nie tylko w naszej gminie.
26 września 2019 naszą Astrobazę odwiedzili uczniowie uczestniczący w zajęciach organizowanych przez Ośrodek Kultury i Bibliotekę we Wielgiem. Głównym tematem zajęć był Układ Słoneczny oraz odległość we Wszechświecie. Cieszy nas, że uczniowie mieli bardzo dużo różnych pytań dotyczących Astronomii. Niestety, ze względu na zachmurzenie obserwacje się nie udały. Jednak liczymy, że następne spotkanie odbędzie się podczas dobrej pogody.
7-8 września 2019 roku mieliśmy okazję reprezentować wszystkie Astrobazy na II Spotkaniu Organizacji Astronomicznych i Kosmicznych w Olsztynie. Impreza, która odbywała się w Olsztyńskim planetarium skupiła najważniejsze instytucje astronomiczne z Polaki. Pierwszego dnia uczestniczyliśmy w ciekawych warsztatach Usłyszeliśmy bardzo dużo pozytywnych opinii na temat naszej działalności.
Szkoła Podstawowa w Dobrzyniu nad Wisłą wraz z naszą Astrobazą weźmie udział w projekcie „Niebo nad Astrobazami”. Partnerem wiodącym projektu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Dzięki projektowi nasza Astrobaza oraz Szkoła zostaną wyposażone w nowy sprzęt komputerowy, obserwacyjny. Uczniowie wezmą udział w szeregu dodatkowych zajęć łączących astronomię z naukami przyrodniczymi, informatyką i programowaniem.
W dniu 29 czerwca 2019 roku odbyło się w naszej Astrobazie spotkanie uczniów biorących udział w różnych konkursach z fizyki i astronomii. Była to dobra chwila, by przy grillu oraz pięknym niebie powspominać miniony czas związany z astronomią i Astrobazą. Przyjemna jest świadomość, że większość z uczestników była laureatami konkursów na szczeblu wojewódzkim oraz ogólnopolskim. Uczniom towarzyszyła nauczycielka fizyki ze szkoły w krojczynie Agnieszka Kołodziejska.
15 lutego 2019 nasza Astrobaza gościła mobilne planetarium Syriusz. Uczniowie uczęszczający na zajęcia kół astronomicznych mogli tego dnia obejrzeć kilka seansów dostępnych w planetarium. Zajęcia były bezpłatne i skierowane do wszystkich miłośników astronomii.
28 czerwca 2019 uczestniczyliśmy w obserwacjach astronomicznych we Wielgiem. Podczas spotkania mali i duzi miłośnicy astronomii mieli sposobność oglądać przez teleskopy gwiazdy i planety. Oprócz obserwacji wykonaliśmy szereg doświadczeń i eksperymentów naukowych. Dużą atrakcją były starty rakiety z butelki plastikowej. Pogoda dopisała, sprzęt się nie buntował, a kiełbaski usmażone przy ognisku smakowały wyjątkowo dobrze.
Pierwsza Gwiazdka
18 grudnia 2018 roku w Dobrzyńskim Domu Kultury "Żak" odbyło się "kosmiczne spotkanie"
Każdy kto wziął w nim udział dowiedział się, jaki obiekt w tym roku będzie nosił miano "pierwszej gwiazdy" mówiliśmy również o komecie 46P Wirtanen, która jest obecnie ozdobą naszego nieba. Każdy uczestnik miał okazje obejrzeć seans w mobilnym planetarium oraz ozdobić świątecznego piernika pod okiem p Martyny. Odbył się również konkurs plastyczny dla najmłodszych uczestników spotkania. Dziękujemy z obecność Burmistrzowi Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą panu Piotrowi Wiśniewskiemu.
25 września w Domu Kopernika w Toruniu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom VI Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego dla dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym od 6 do 20 lat. Konkurs prowadzony był w czterech odrębnych kategoriach. Uczennice klasy III gim Szkoły Podstawowej w Krojczynie – Wiktoria Balcerowska, Julia Czachorowska, Alicja Grzybowska i Małgorzata Rękawiecka w kategorii prace zespołowe „Zgrany Astroteam” zajęły III miejsce! Przygotowały pod okiem nauczycielki fizyki p. Agnieszki Kołodziejskiej i koordynatora Astrobazy p. Łukasza Kołodziejskiego pracę badawczą pt. Śladami Eratostenesa. Celem działań było obliczenie obwodu Ziemi na podstawie pomiarów kąta podania promieni słonecznych, wykonanych własnoręcznie skonstruowanymi przyrządami. Ogromnie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
27.07.2018 roku obchodziliśmy niezwykły spektakl na niebie. Tego dnia doszło do najdłuższego w tym stuleciu zaćmienia Księżyca oraz opozycji Marsa. Ostatnio oba zjawiska jednocześnie były widoczne 11 sierpnia 1356 roku następna zaś taka konfiguracja odbędzie się 26 kwietnia 2488 roku. (dane - Marek Substyk).
W dniach 10-15 lutego 2018 r. w Toruniu odbyły się „Zimowo-Walentynkowe Warsztaty Astronomiczne”, w których wzięli udział uczniowie między innymi ze Szkół Podstawowych w Dobrzyniu nad Wisłą i Krojczynie. To druga edycja warsztatów organizowanych przez Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego po udanej pierwszej odsłonie w sierpniu ubiegłego roku.
W dniach 21-24 sierpnia 2017 r. reprezentacja naszej Astrobazy (uczniowie ze SP w Dobrzyniu nad Wisłą i PG w Krojczynie wraz z koordynatorami Astrobazy) uczestniczy w obozie naukowym zorganizowanym przez Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Z okazji XXXI Dni Dobrzynia nad Wisłą wspólnie z Dobrzyńskim Domem Kultury Żak urządziliśmy piknik Astronomiczny.
W naszej Astrobazie ruszyły warsztaty dla przedszkolaków z miasta i gminy Dobrzyń nad Wisłą. Propozycja obejmuje zabawy i doświadczenia fizyczne dla najmłodszych poprowadzone przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą oraz Publicznego Gimnazjum w Krojczynie pod kierunkiem koordynatorów Astrobazy: Łukasza Kołodziejskiego, Dominika Turkiewicza i nauczycielki fizyki Agnieszki Kołodziejskiej. Oprócz zabaw fizyką przedszkolaki dowiedzą się jak wygląda nasz Układ Słoneczny, przejadą się modelem poduszkowca, zbudują i wystrzelą "wodną rakietę". Wszystkim zajęciom towarzyszą obserwacje naszej dziennej gwiazdy. Działania koordynowane są przez Wydziału Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego w Urzędzie Marszałkowskim, oraz Stowarzyszenie Lokalną Grupę Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe. Głównym celem warsztatów jest zainteresowanie dzieci naukami ścisłymi oraz poszerzenie ich wiedzy dotyczącej otaczającego świata.
Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnych obserwacji komety Lovejoy oraz planety Jowisz.
Miejsce: Astrobaza w Dobrzyniu nad Wisłą.
Termin: 06.01.2015 w godzinach 19.30 - 21.00.
Uwaga! Wszystkie obserwacje w Astrobazie są bezpłatne.
Koordynatorzy Astrobazay: Łukasz Kołodziejski i Dominik Turkiewicz
W dniu 8 marca nasza astrobaza zawitała w niepublicznym przedszkolu "Skakanka" we Włocławku. Przedszkolaki miały możliwość poznać Układ Słoneczny, budowę teleskopu oraz uczestniczyć w doświadczeniach fizycznych i chemicznych pokazujących prawa rządzące wszechświatem.
W dniu 8 lutego 2017 roku odbyło się spotkanie astronomiczne we Wielgiem. Tego dnia dzieci przyswoiły sobie wiele ciekawych informacji na temat układu słonecznego, zgłębiły tajniki kosmosu, obejrzały film w technice 3D. Miały możliwość poznać budowę teleskopu oraz zasady obserwacji nieba.
2 czerwca w Szkole Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą odbyła się żywa lekcja astronomii przeprowadzona przez Piotra Majewskiego - popularyzatora astronomii mistrza mowy polskiej, dziennikarza Polskiego Radia PiK, autora licznych publikacji radiowych, telewizyjnych i prasowych poświęconych tematyce astronomicznej
Astro-Szkoła to innowacyjna formuła zajęć popularyzujących naukę polegająca na porzuceniu konwencji wykładu i zastąpieniu go żywą lekcją astronomii popularnej przy wykorzystaniu potencjału Astrobaz. Zajęcia ilustrowane multimediami miały interdyscyplinarny charakter, a uczestnicy mogli zapoznać się z różnorodnymi wątkami związanymi z fotografią, optyką atmosferyczną czy historią nauki. Na zajęcia przybyli gimnazjaliści ze wszystkich szkół w naszej gminie.
09.05.2016 roku odbyło się najważniejsze zjawisko astronomiczne 2016 roku, mianowicie tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca. Nasza Astrobaza na ten dzień przygotowała szereg atrakcji. Odbyły się dwa wykłady o wielkościach we wszechświecie oraz o roli tranzytów. Następnie uczestnicy mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach fizyczno-chemicznych, na których zobaczyli jak z dostępnych w domu materiałów i produktów można przeprowadzić ciekawe doświadczenia i zabawy. Zastanawialiśmy się też wspólnie nad promocją energii słonecznej, jako taniej i ekologicznej alternatywy dla obecnych źródeł energii.
W międzyczasie zostały rozstrzygnięte konkursy plastyczne dla uczniów naszej gminy pt: Słońce jako nasz przyjaciel" oraz "Wykorzystanie energii Słonecznej - plakat promujący". Pani Marzanna Kornacka - dyrektor ZOS wręczyła zwycięzcom nagrody.
Podczas spotkania wszyscy uczestnicy mieli możliwość obejrzeć i sfotografować tranzyt przez różne teleskopy oraz posilić się ciepłym posiłkiem i łakociami.
Program z naszej Astrobazy:
18 kwietnia dobrzyńską Astrobazę odwiedziła TVP, która kręciła jeden z odcinków programu Astronarium. W nagraniu oprócz koordynatorów obserwatorium wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą oraz gimnazjaliści z Dobrzynia i Krojczyna.
Program z udziałem dobrzyńskiej Astrobazy będzie wyemitowany 30 kwietnia o godzinie 17.00 i 0.15 w TVP3.
W Bibliotece Publicznej w Dobrzyniu nad Wisłą realizowany jest projekt pt. „Rodzinne spotkania z astronomią”. Powstał on dzięki współpracy Astrobazy i biblioteki a środki na jego realizację zostały pozyskane w konkursie grantowym „Na dobry początek!" Fundacji BGK im. J. K. Steczkowskiego. W bieżącej edycji konkursu z terenu całej Polski wpłynęła rekordowa liczba 742 wniosków, z których wygrało 50.
Zajęcia odbywają się w każdy czwartek i skierowane są do dzieci pięcioletnich uczęszczających do różnych placówek na terenie gminy oraz ich rodziców lub opiekunów. Jesteśmy przekonani, że zaplanowane przez nas działania wykorzystają naturalną ciekawość dziecka do rozbudzenia w nim trwałych zainteresowań przyrodniczych i zapewnią lepszy start w kolejnym etapie edukacyjnym. Rodzicom zaś pokażą jak wspomóc ich w tym procesie i pogłębią więzi rodzinne.
Na przeprowadzonych do tej pory zajęciach uczestnicy uświadomili sobie, czym jest nauka, poznali historię astronomii, budowę Ziemi, nazwy kontynentów i oceanów. Mieli też okazję pod okiem Agnieszki Kołodziejskiej – nauczycielki fizyki wykonywać doświadczenia obrazujące, czym jest ciśnienie i bezwładność oraz jak przebiega erupcja wulkanu. Spotkania przeplatane są zabawami ruchowymi prowadzonymi przez Dorotę Zielińską.
Dopełnieniem zajęć będzie wycieczka do „Młyna Wiedzy” w Toruniu oraz warsztaty pedagogiczne pt.”Jak mobilizować dzieci do nauki?”, które poprowadzą specjaliści z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipnie.
Projekt „ODKRYWAMY PLANETY” to inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego mająca zainteresować młodzież astronomią. Przedsięwzięcie oparto o unikatową w skali europejskiej sieć Astrobaz - niewielkich obserwatoriów zlokalizowanych w kujawsko-pomorskim. W roku szkolnym 2014/2015 w innowacyjnych zajęciach połączonych z obserwacjami ciekawych obiektów na niebie brało udział blisko 300 uczniów z 27 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z regionu. Uczniowie skupieni w 10-osobowych astro-teamach prowadzili obserwacje pod opieką specjalnie przygotowanych nauczycieli w ramach czterech programów: aktywność Słońca, astrometria i fotometria, stacje bolidowe, zjawiska zakryciowe. Film podsumowuje osiągnięcia projektu "ODKRYWAMY PLANETY".
Piotr Majewski
Najaktywniejsi uczniowie uczęszczający na zajęcia w Astrobazie w ramach projektu Odkrywamy Planety mieli okazję uczestniczyć w wyjeździe do Niemiec. Poniżej krótki filmik z ich pobytu.
28.09.2015 roku mieliśmy rzadkie wydarzenie Astronomiczne, zaćmienie Księżyca znajdującego się w perygeum swojej orbity, czyli najbliżej Ziemi. Dzięki temu jest on o kilkanaście procent większy. Następne takie będzie miało miejsce za 18 lat.
Pora zaćmienia była bardzo wymagająca od 3.00 do 6.00 nad ranem, ale to nie odstraszyło naszych miłośników astronomii. Zebrało się ich około dwudziestu głównie uczniów z gimnazjum w Dobrzyniu i Krojczynie.
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 23.00 omówieniem mechanizmu zaćmienia Księżyca. Przy okazji postaraliśmy się odpowiedzieć na pytania, dlaczego w czasie zaćmienia Księżyc jest czerwony, niebo jest niebieskie a liście zielone. Następnie przygotowaliśmy sprzęt do obserwacji oraz sprzęt fotograficzny.
Mimo niskiej temperatury wszyscy dzielnie wytrwali do rana. Poniżej efekty naszej pracy.
Dzięki funduszom pozyskanym w konkursie grantowym "Tu mieszkam tu zmieniam" organizowanym przez Bank Zachodni WBK oraz środkom pozyskanym z Urzędu Miasta i Gminy 16 maja 2015r uczniowie szkół z naszej gminy uczestniczyli w wycieczce do obserwatorium astronomicznego w Piwnicach oraz do toruńskiego Planetarium.
Uroki obserwatorium w Piwnicach mogli podziwiać pod okiem profesora Macieja Mikołajewskiego, który zgodził się osobiście oprowadzić wycieczkę. Opowiedział historię polskich obserwacji astronomicznych, pokazał największy radioteleskop w Polsce i uzmysłowił jak ważne są nauki ścisłe.
W Planetarium uczestnicy wycieczki mieli możliwość obejrzeć seans pt. "Osiem planet", który przybliżył wszystkim ciała układu słonecznego. Dodatkową atrakcją była wystawa w orbitarium, znajdują się tam interaktywne stanowiska, dzięki którym znaleźć można odpowiedzi na wiele pytań dotyczących kosmosu, a przystępne opisy tłumaczą prezentowane zjawiska i procesy zachodzące we Wszechświecie.
W ramach grantu TU MIESZKAM TU ZMIENIAM - zdobytego przez naszą Astrobazę, w Dyblinie odbyło się rodzinne spotkanie z astronomią. Dzięki pomocy Szkoły Podstawowej w Dyblinie impreza była bardzo udana. Przyszło kilkadziesiąt osób w różnym wieku. Oprócz obserwacji obiektów na niebie takich jak np. Jowisz, Wenus, galaktyki i mgławice, uczestnicy mogli też poznać budowę teleskopu oraz dowidzieć się wielu ciekawych rzeczy w zakresie astronomii. Zgromadzeni zostali poczęstowani ciepłym posiłkiem. Mamy nadzieję, że wszyscy wrócili do domów zadowoleni z takiej formy spędzenia wolnego czasu.
Koordynatorzy Astrobazy
Filmik wykonany przez Marysię i Mateusza. Miłego oglądania
W dniach 25-31 stycznia 2015 r. po raz pierwszy wzięliśmy udział w projekcie "Sally Ride EarthKAM".
Sally Ride EarthKAM - "Earth Knowledge Acquired by Middle school students", a po Polsku "Gimnazjaliści zdobywają wiedzę o Ziemi" (co nie przeszkodziło by w projekcie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą). Jest to program NASA, który zaprasza uczniów i nauczycieli z całego świata do eksploracji Ziemi z niezwykłej perspektywy - z kosmosu. W trakce 3-5 misji Sally Ride EarthKAM każdego roku, uczniowie mogą zamawiać sfotografowanie prawie każdego miejsca na Ziemi z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station - ISS).
W czasie trwania pierwszej tegorocznej misji można było zamawiać fotografie miejsc na półkuli południowej. Jak mawia przysłowie: "pierwsze śliwki robaczywki", z nami było podobnie. Nie udało się uzyskać zbyt wielu zdjęć. Dopiero się uczyliśmy jak działać w tym programie - część naszych zamówień była składana zbyt późno, inne były za bardzo oddalone od orbity po jakiej poruszała się Stacja Kosmiczna. Nie pomagała też pogoda, która była fatalna w tym czasie na południowej półkuli. Trzeba było mieć szczęście żeby się wstrzelić w obszar gdzie nie było chmur. Nam się udało tylko z kilkoma, na pozostałych można podziwiać praktycznie same chmury.
Poniżej te kilka zdjęć jakie mamy od NASA z pokładu ISS. Każda z fotografii przedstawia obszar około 58 km na 38 km.
Chile - okolice stratowulkanu Cerro Macá (na północny-zachód od niego)
Chile - brzeg jeziora Lago Pueyrredón
Australia - Park Narodowy Gór Flindersa
Peru - okolice miasta Ica i płaskowyżu Nazca (i tak wygląda niestety większość zdjęć)
Więcej zdjęć w galerii.
Następna misja odbędzie się w dniach 14 - 17 kwietnia 2015 r. Wszystkich chętnych uczniów Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą, którzy chcą wziąć udział w projekcie zapraszamy do kontaktu z opiekunami Astrobazy.
http://www.przedszkoledobrzyn.pl
Koordynatorzy Astrobazy:
Łukasz Kołodziejski
Dominik Turkiewicz
Strona 1 z 2