foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Astrobaza w Dobrzyniu nad Wisłą

Google Translate

plenfrdeitptruesuk

logo

 

airproducts

Projekt Sally Ride EarthKAM

EarthKAMW dniach 25-31 stycznia 2015 r. po raz pierwszy wzięliśmy udział w projekcie "Sally Ride EarthKAM".


Sally Ride EarthKAM - "Earth Knowledge Acquired by Middle school students", a po Polsku "Gimnazjaliści zdobywają wiedzę o Ziemi" (co nie przeszkodziło by w projekcie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą). Jest to program NASA, który zaprasza uczniów i nauczycieli z całego świata do eksploracji Ziemi z niezwykłej perspektywy - z kosmosu. W trakce 3-5 misji Sally Ride EarthKAM każdego roku, uczniowie mogą zamawiać sfotografowanie prawie każdego miejsca na Ziemi z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station - ISS).

W czasie trwania pierwszej tegorocznej misji można było zamawiać fotografie miejsc na półkuli południowej. Jak mawia przysłowie: "pierwsze śliwki robaczywki", z nami było podobnie. Nie udało się uzyskać zbyt wielu zdjęć. Dopiero się uczyliśmy jak działać w tym programie - część naszych zamówień była składana zbyt późno, inne były za bardzo oddalone od orbity po jakiej poruszała się Stacja Kosmiczna. Nie pomagała też pogoda, która była fatalna w tym czasie na południowej półkuli. Trzeba było mieć szczęście żeby się wstrzelić w obszar gdzie nie było chmur. Nam się udało tylko z kilkoma, na pozostałych można podziwiać praktycznie same chmury.


Poniżej te kilka zdjęć jakie mamy od NASA z pokładu ISS. Każda z fotografii przedstawia obszar około 58 km na 38 km.

 

Chile 1Chile - okolice stratowulkanu Cerro Macá (na północny-zachód od niego)

 

Chile 2Chile - brzeg jeziora Lago Pueyrredón

 

AustraliaAustralia - Park Narodowy Gór Flindersa

 

PeruPeru - okolice miasta Ica i płaskowyżu Nazca (i tak wygląda niestety większość zdjęć)

 

Więcej zdjęć w galerii.


Następna misja odbędzie się w dniach 14 - 17 kwietnia 2015 r. Wszystkich chętnych uczniów Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą, którzy chcą wziąć udział w projekcie zapraszamy do kontaktu z opiekunami Astrobazy.

http://www.przedszkoledobrzyn.pl

 

Koordynatorzy Astrobazy:
                      Łukasz Kołodziejski
                      Dominik Turkiewicz