foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Astrobaza w Dobrzyniu nad Wisłą

Google Translate

plenfrdeitptruesuk

logo

 

airproducts

Księżyc

Księżyc to jedyny naturalny satelita Ziemi. Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Długość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km. Jego średnica wynosi 3474km, jest to nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi.


Według badań naukowców na Księżycu znajduje się woda i to w dużych ilościach...

Czytaj więcej...

Podróże w kosmos

Pierwsza podróż człowieka odbyła się 12 kwietnia 1961r. W kosmos wyruszył lotnik radziecki Jurij Gagarin Statek ,,Wostok” okrążył ziemie w 89.1 min. Kiedy był nad Afryką zaczął przygotowywać się do lądowania. Wszystko poszło zgodnie z planem..

Czytaj więcej...

Wenus

Wenus, podobnie jak inne planety typu ziemskiego, powstała ok. 4,6 miliarda lat temu w procesie zlepiania się mniejszych ciał. Ze względu na podobieństwa bywa określana planetą siostrzaną Ziemi. Średnica Wenus wynosi 12 100 km i jest mniejsza od Ziemi zaledwie o 644 kilometry..

Czytaj więcej...

Jowisz

Jowisz jest największą planetą w naszym układzie słonecznym . Należy do grupy gazowych olbrzymów. Jego średnica na równiku wynosi 142 800 kilometrów.

Czytaj więcej...

Merkury

 

Merkury – najmniejsza i najbliższa Słońcu planeta Układu Słonecznego. Jako planeta wewnętrzna znajduje się dla ziemskiego obserwatora zawsze bardzo blisko Słońca, dlatego jest trudna do obserwacji. Mimo to należy do planet widocznych gołym okiem i była znana już w starożytności. Merkurego dojrzeć można jedynie tuż przed wschodem lub tuż po zachodzie Słońca.

Czytaj więcej...

Przygoda z astronomią V

Dzięki temu że chodzę do Astrobazy uzyskałem dużą wiedze na temat astronomii. Poznałem wiele ciekawostek dotyczących gwiazd i gwiazdozbiorów.  Dopóki nie wstąpiłem do koła astronomicznego myślałem, że to nic ciekawego, jednak bardzo się pomyliłem. Kiedyś, gdy patrzyłem w gwiazdy widziałem tylko małe świecące kulki. Odkąd chodzę do Astrobazy widzę na niebie historie. Odkryłem moje nowe hobby.

 

Wykonał: Oliwier Tomes

Przygoda z astronomią IV

W świat astronomii wstąpiłem, gdy miałem 10 lat. Od razu nie polubiłem astronomii, lecz gdy wybudowali całą astrobazę i można było zapisać się do kółka astronomicznego zacząłem ją zauważać, a kiedy wstąpiłem do kółka zyskałem nowe hobby.

Czytaj więcej...

Przygoda z astronomią III

Astrobazy powstały w 14 miejscowościach: Gniewkowie, Brodnicy, Dobrzyniu nad Wisłą, Golubiu-Dobrzyniu, Gostycynie, Inowrocławiu, Jabłonowie Pomorskim, Kruszwicy, Radziejowie, Rypinie, Świeciu, Unisławiu, Złejwsi Wielkiej oraz Żninie.

W Dobrzyniu nad Wisła dzieci uczęszczają na kółko astronomiczne. Spotykają się na dużej przerwie w szkole i omawiają co będą robić na kolejnych zajęciach w AstroBazie. Uczniowie z klas 4-6 Spotykają się w czwartki o godzinie 20:00 w Astro Bazie .

Czytaj więcej...

Przygoda z astronomią II

Moja przygoda z Astro-Bazą zaczęła się gdy chodziłem do czwartej klasy szkoły podstawowej. Gdy byłem pierwszy raz na zajęciach dowiedziałem się wiele rzeczy, które nie przyszły by mi nigdy na myśl. Po zajęciach prawie zawsze znałem jakąś ciekawostkę dotyczącą astronomii. Poznałem wiele zbiorów gwiazd, które mogłem zobaczyć w programie komputerowym „Stellarium”.

Najbardziej podobały mi się zajęcia, na których patrzyliśmy w niebo przez teleskop. Wtedy mogłem rozpoznać gwiazdy i planety, które widziałem w tym programie. Pewnego dnia miałem okazję składać teleskop. Ostatnim przedmiotem jaki składałem razem z innymi to stacja pogody przez którą można dowiedzieć się jakie są i będą warunki pogodowe. Koło astronomiczne przekazało mi wiele wiedzy. Będę tak długo brał udział w tych zajęciach dokąd będę mógł.

 

Wykonał : Artur Chęcki