foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Astrobaza w Dobrzyniu nad Wisłą

Google Translate

plenfrdeitptruesuk

logo

 

airproducts

Wenus

Wenus, podobnie jak inne planety typu ziemskiego, powstała ok. 4,6 miliarda lat temu w procesie zlepiania się mniejszych ciał. Ze względu na podobieństwa bywa określana planetą siostrzaną Ziemi. Średnica Wenus wynosi 12 100 km i jest mniejsza od Ziemi zaledwie o 644 kilometry..

Wenus jest również planetą, która zbliża się do Ziemi na najbliższą odległość wynoszącą w przybliżeniu 38.200.000 kilometrów.  Pełnego obiegu wokół Słońca dokonuje w 224,7008 dni ziemskich przy średniej prędkości 35,03 km/s. Ciekawostką jest natomiast fakt bardzo powolnego obrotu wokół własnej osi, który trwa 243 dni 2 h i 24 minuty. Wynika stąd, że doba na Wenus jest dłuższa niż ziemski rok. Dodatkowo planeta obraca się wokół osi w przeciwnym kierunku czyli z zachodu na wschód.

Wenus pokryta jest setkami tysięcy wulkanów. Kilka jest bardzo dużych: 3 km wysokości i 500 km średnicy. Większość jednak ma średnicę 2-3 km i wysokość 100 m. Strugi lawy na Wenus są dłuższe od spotykanych na Ziemi. Jest tam bowiem za gorąco, by mogły występować deszcze, śniegi czy burze - pogoda nie zmienia się. Oznacza to, że wulkany i kratery mało zmieniły się przez miliony lat, od czasu powstania. Obrazy Wenus przekazane przez sondę Magellan pokazują krajobraz starszy od wszystkiego, co możemy zobaczyć na Ziemi, choć młodszy od krajobrazu na wielu innych planetach i  księżycach.
  Na zewnątrz widać tylko skalistą "skórkę" Wenus, ale pod nią ciągle płyną gorące prądy lawy napinające i rozciągające tę cienką skorupę. Przez szczeliny i dziurki w powierzchni stale wycieka lawa.  Wulkany razem z lawą wyrzucają krople kwasu siarkowego. W niektórych rejonach gruba i lepiąca się lawa rozlewa się w rodzaj kałuż o średnicy do 25 km. W innych miejscach duże bąble lawy utworzyły najpierw bańkę, kopułę, a potem zapadły się.

Wenus

  • jest planetą, która rozmiarami (12 104 km średnicy) i strukturą najbardziej przypomina Ziemię
  • Jest drugą planetą od Słońca  (po Merkurym) 
  • Okres obrotu wokół własnej osi wynosi 243 dni ziemskich i jest najdłuższy w Układzie Słonecznym. Przy czym Wenus obraca się w kierunku przeciwnym niż pozostałe planety  (z wyjątkiem Urana)
  • Okres obiegu wokół Słońca wynosi 225 dni ziemskich
  • Atmosfera wenusjańska zawiera 105 razy więcej gazu niż ziemska Ciśnienie atmosferyczne na powierzchni jest 90 razy wyższe niż na Ziemi
  • Temperatura na powierzchni Wenus wynosi 460-480°C
  • Obrazy uzyskane za pomocą radaru wskazują na obecność gór i aktywnych wulkanów, a także licznych kraterów meteorytowych
  • Wystąpienie efektu cieplarnianego spowodowało, że cała woda wyparowała i uległa w wysokich warstwach atmosfery rozłożeniu na tlen i wodór
  • Wenus nazywa się Gwiazdą Wieczorną, gdy widać ją wieczorem i Jutrzenką, gdy świeci nad ranem.

                                             autorzy:  Agata Balcerowska i Natalia Narożna