^ Na górę

Google Translate

Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish Ukrainian
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Licznik odwiedzin

3925919
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni Tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
2061
3990
10169
3888291
101962
147118
3925919

Twoje IP: 3.85.245.126
Czas serwera: 2019-10-23 12:23:47

Pierwsza Gwiazdka 2018

Pierwsza Gwiazdka

DSC 0459 18 grudnia 2018 roku w Dobrzyńskim Domu Kultury "Żak" odbyło się "kosmiczne spotkanie"
Każdy kto wziął w nim udział dowiedział się, jaki obiekt w tym roku będzie nosił miano "pierwszej gwiazdy" mówiliśmy również o komecie 46P Wirtanen, która jest obecnie ozdobą naszego nieba. Każdy uczestnik miał okazje obejrzeć seans w mobilnym planetarium oraz ozdobić świątecznego piernika pod okiem p Martyny. Odbył się również konkurs plastyczny dla najmłodszych uczestników spotkania. Dziękujemy z obecność Burmistrzowi Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą panu Piotrowi Wiśniewskiemu.

Czytaj więcej...

Sukces w VI Wojewódzkim Konkursie Astronomicznym

IMG 20180925 114840drukstr 25 września w Domu Kopernika w Toruniu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom VI Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego dla dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym od 6 do 20 lat. Konkurs prowadzony był w czterech odrębnych kategoriach. Uczennice klasy III gim Szkoły Podstawowej w Krojczynie – Wiktoria Balcerowska, Julia Czachorowska, Alicja Grzybowska i Małgorzata Rękawiecka w kategorii prace zespołowe „Zgrany Astroteam” zajęły III miejsce! Przygotowały pod okiem nauczycielki fizyki p. Agnieszki Kołodziejskiej i koordynatora Astrobazy p. Łukasza Kołodziejskiego pracę badawczą pt. Śladami Eratostenesa. Celem działań było obliczenie obwodu Ziemi na podstawie pomiarów kąta podania promieni słonecznych, wykonanych własnoręcznie skonstruowanymi przyrządami. Ogromnie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zaćmienie Księżyca i Wielka opozycja Marsa

IMG 0933

  27.07.2018 roku obchodziliśmy niezwykły spektakl na niebie. Tego dnia doszło do najdłuższego w tym stuleciu zaćmienia Księżyca oraz opozycji Marsa. Ostatnio oba zjawiska jednocześnie były widoczne 11 sierpnia 1356 roku następna zaś taka konfiguracja odbędzie się 26 kwietnia 2488 roku. (dane - Marek Substyk).

Czytaj więcej...

Zimowo-Walentynkowe Warsztaty Astronomiczne

20180210 202548

  W dniach 10-15 lutego 2018 r. w Toruniu odbyły się „Zimowo-Walentynkowe Warsztaty Astronomiczne”, w których wzięli udział uczniowie między innymi ze Szkół Podstawowych w Dobrzyniu nad Wisłą i Krojczynie. To druga edycja warsztatów organizowanych przez Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego po udanej pierwszej odsłonie w sierpniu ubiegłego roku.

Czytaj więcej...

Warsztaty astronomiczne dla uczniów i koordynatorów z Astrobaz

1  W dniach 21-24 sierpnia 2017 r. reprezentacja naszej Astrobazy (uczniowie ze SP w Dobrzyniu nad Wisłą i PG w Krojczynie wraz z koordynatorami Astrobazy) uczestniczy w obozie naukowym zorganizowanym przez Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Czytaj więcej...

Warsztaty dla przedszkolaków

IMG 6814 W naszej Astrobazie ruszyły warsztaty dla przedszkolaków z miasta i gminy Dobrzyń nad Wisłą. Propozycja obejmuje zabawy i doświadczenia fizyczne dla najmłodszych poprowadzone przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą oraz Publicznego Gimnazjum w Krojczynie pod kierunkiem koordynatorów Astrobazy: Łukasza Kołodziejskiego, Dominika Turkiewicza i nauczycielki fizyki Agnieszki Kołodziejskiej. Oprócz zabaw fizyką przedszkolaki dowiedzą się jak wygląda nasz Układ Słoneczny, przejadą się modelem poduszkowca, zbudują i wystrzelą "wodną rakietę". Wszystkim zajęciom towarzyszą obserwacje naszej dziennej gwiazdy. Działania koordynowane są przez Wydziału Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego w Urzędzie Marszałkowskim, oraz Stowarzyszenie Lokalną Grupę Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe. Głównym celem warsztatów jest zainteresowanie dzieci naukami ścisłymi oraz poszerzenie ich wiedzy dotyczącej otaczającego świata.

Czytaj więcej...

obserwacje zaproszenie

Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnych obserwacji komety Lovejoy oraz planety Jowisz.

Miejsce: Astrobaza w Dobrzyniu nad Wisłą.

Termin: 06.01.2015 w godzinach 19.30 - 21.00.

Uwaga! Wszystkie obserwacje w Astrobazie są bezpłatne.

Koordynatorzy Astrobazay: Łukasz Kołodziejski i Dominik Turkiewicz

Astronomia ze "Skakanką"

W dniu 8 marca nasza astrobaza zawitała w niepublicznym przedszkolu "Skakanka" we Włocławku. Przedszkolaki miały możliwość poznać Układ Słoneczny, budowę teleskopu oraz uczestniczyć w doświadczeniach fizycznych i chemicznych pokazujących prawa rządzące wszechświatem.

Czytaj więcej...

Spotkanie w gminie Wielgie

W dniu 8 lutego 2017 roku odbyło się spotkanie astronomiczne we Wielgiem. Tego dnia dzieci przyswoiły sobie  wiele ciekawych informacji na temat układu słonecznego, zgłębiły tajniki kosmosu, obejrzały film w technice 3D. Miały możliwość  poznać budowę teleskopu oraz zasady obserwacji nieba.

Czytaj więcej...

Astroszkoła

2 czerwca w Szkole Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą odbyła się żywa lekcja astronomii przeprowadzona przez Piotra Majewskiego - popularyzatora astronomii mistrza mowy polskiej, dziennikarza Polskiego Radia PiK, autora licznych publikacji radiowych, telewizyjnych i prasowych poświęconych tematyce astronomicznej

Astro-Szkoła to innowacyjna formuła zajęć popularyzujących naukę polegająca na porzuceniu konwencji wykładu i zastąpieniu go żywą lekcją astronomii popularnej przy wykorzystaniu potencjału Astrobaz. Zajęcia ilustrowane multimediami miały interdyscyplinarny charakter, a uczestnicy mogli zapoznać się z różnorodnymi wątkami związanymi z fotografią, optyką atmosferyczną czy historią nauki. Na zajęcia przybyli gimnazjaliści ze wszystkich szkół w naszej gminie.

Tranzyt Merkurego

09.05.2016 roku odbyło się najważniejsze zjawisko astronomiczne 2016 roku, mianowicie tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca. Nasza Astrobaza na ten dzień przygotowała szereg atrakcji. Odbyły się dwa wykłady o wielkościach we wszechświecie oraz o roli tranzytów. Następnie uczestnicy mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach fizyczno-chemicznych, na których zobaczyli jak z dostępnych w domu materiałów i produktów można przeprowadzić ciekawe doświadczenia i zabawy. Zastanawialiśmy się też wspólnie nad promocją energii słonecznej, jako taniej i ekologicznej alternatywy dla obecnych źródeł energii.

W międzyczasie zostały rozstrzygnięte konkursy plastyczne dla uczniów naszej gminy pt: Słońce jako nasz przyjaciel" oraz "Wykorzystanie energii Słonecznej - plakat promujący". Pani Marzanna Kornacka - dyrektor ZOS wręczyła zwycięzcom nagrody.

Podczas spotkania wszyscy uczestnicy mieli możliwość obejrzeć i sfotografować tranzyt przez różne teleskopy oraz posilić się ciepłym posiłkiem i łakociami.

TVP w Astrobazie

18 kwietnia dobrzyńską Astrobazę odwiedziła TVP, która kręciła jeden z odcinków programu Astronarium. W nagraniu oprócz koordynatorów obserwatorium wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą oraz gimnazjaliści z Dobrzynia i Krojczyna.

Program z udziałem dobrzyńskiej Astrobazy będzie wyemitowany 30 kwietnia o godzinie 17.00 i 0.15 w TVP3.

Rodzinne spotkania z astronomią

W Bibliotece Publicznej w Dobrzyniu nad Wisłą realizowany jest projekt pt. „Rodzinne spotkania z astronomią”. Powstał on dzięki współpracy Astrobazy i biblioteki a środki na jego realizację zostały pozyskane w konkursie grantowym „Na dobry początek!" Fundacji BGK im. J. K. Steczkowskiego. W bieżącej edycji konkursu z terenu całej Polski wpłynęła rekordowa liczba 742 wniosków, z których wygrało 50.

Zajęcia odbywają się w każdy czwartek i skierowane są do dzieci pięcioletnich uczęszczających do różnych placówek na terenie gminy oraz ich rodziców lub opiekunów. Jesteśmy przekonani, że zaplanowane przez nas działania wykorzystają naturalną ciekawość dziecka do rozbudzenia w nim trwałych zainteresowań przyrodniczych i zapewnią lepszy start w kolejnym etapie edukacyjnym. Rodzicom zaś pokażą jak wspomóc ich w tym procesie i pogłębią więzi rodzinne.

Na przeprowadzonych do tej pory zajęciach uczestnicy uświadomili sobie, czym jest nauka, poznali historię astronomii, budowę Ziemi, nazwy kontynentów i oceanów. Mieli też okazję pod okiem Agnieszki Kołodziejskiej – nauczycielki fizyki wykonywać doświadczenia obrazujące, czym jest ciśnienie i bezwładność oraz jak przebiega erupcja wulkanu. Spotkania przeplatane są zabawami ruchowymi prowadzonymi przez Dorotę Zielińską.

Dopełnieniem zajęć będzie wycieczka do „Młyna Wiedzy” w Toruniu oraz warsztaty pedagogiczne pt.”Jak mobilizować dzieci do nauki?”, które poprowadzą specjaliści z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipnie.

ODKRYWAMY PLANETY

Projekt „ODKRYWAMY PLANETY” to inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego mająca zainteresować młodzież astronomią. Przedsięwzięcie oparto o unikatową w skali europejskiej sieć Astrobaz - niewielkich obserwatoriów zlokalizowanych w kujawsko-pomorskim. W roku szkolnym 2014/2015 w innowacyjnych zajęciach połączonych z obserwacjami ciekawych obiektów na niebie brało udział blisko 300 uczniów z 27 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z regionu. Uczniowie skupieni w 10-osobowych astro-teamach prowadzili obserwacje pod opieką specjalnie przygotowanych nauczycieli w ramach czterech programów: aktywność Słońca, astrometria i fotometria, stacje bolidowe, zjawiska zakryciowe. Film podsumowuje osiągnięcia projektu "ODKRYWAMY PLANETY".

 Piotr Majewski

Wyjazd do Niemiec

Najaktywniejsi uczniowie uczęszczający na zajęcia w Astrobazie w ramach projektu Odkrywamy Planety mieli okazję uczestniczyć w wyjeździe do Niemiec. Poniżej krótki filmik z ich pobytu.

 

Widget z astrobazy

Proponuję widget pogodowy na telefon z systemem android. Program po odpowiedniej konfiguracji pobierał będzie dokładne wskazania z naszej astrobazy. Aplikację można pobrać tutaj, następnie ustawić adres (Set location URL):

http://astrobaza.spdobrzyn.pl/pogoda/realtime.txt

 

Zaćmienie Księżyca 2015

28.09.2015 roku mieliśmy rzadkie wydarzenie Astronomiczne, zaćmienie Księżyca znajdującego się w perygeum swojej orbity, czyli najbliżej Ziemi. Dzięki temu jest on o kilkanaście procent większy. Następne takie będzie miało miejsce za 18 lat.

Pora zaćmienia była bardzo wymagająca od 3.00 do 6.00 nad ranem, ale to nie odstraszyło naszych miłośników astronomii. Zebrało się ich około dwudziestu głównie uczniów z gimnazjum w Dobrzyniu i Krojczynie.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 23.00 omówieniem mechanizmu zaćmienia Księżyca. Przy okazji postaraliśmy się odpowiedzieć na pytania, dlaczego w czasie zaćmienia Księżyc jest czerwony, niebo jest niebieskie a liście zielone. Następnie przygotowaliśmy sprzęt do obserwacji oraz sprzęt fotograficzny.

Mimo niskiej temperatury wszyscy dzielnie wytrwali do rana. Poniżej efekty naszej pracy.

Wycieczka grantowa

Dzięki funduszom pozyskanym w konkursie grantowym "Tu mieszkam tu zmieniam" organizowanym przez Bank Zachodni WBK oraz środkom pozyskanym z Urzędu Miasta i Gminy 16 maja 2015r uczniowie szkół z naszej gminy uczestniczyli w wycieczce do obserwatorium astronomicznego w Piwnicach oraz do toruńskiego Planetarium.

Uroki obserwatorium w Piwnicach mogli podziwiać pod okiem profesora Macieja Mikołajewskiego, który zgodził się osobiście oprowadzić wycieczkę. Opowiedział historię polskich obserwacji astronomicznych, pokazał największy radioteleskop w Polsce i uzmysłowił jak ważne są nauki ścisłe.

W Planetarium uczestnicy wycieczki mieli możliwość obejrzeć seans pt. "Osiem planet", który przybliżył wszystkim ciała układu słonecznego. Dodatkową atrakcją była wystawa w orbitarium, znajdują się tam interaktywne stanowiska, dzięki którym znaleźć można odpowiedzi na wiele pytań dotyczących kosmosu, a przystępne opisy tłumaczą prezentowane zjawiska i procesy zachodzące we Wszechświecie.

 

Spotkanie z astronomią w Dyblinie

W ramach grantu TU MIESZKAM TU ZMIENIAM - zdobytego przez naszą Astrobazę, w Dyblinie odbyło się rodzinne spotkanie z astronomią. Dzięki pomocy Szkoły Podstawowej w Dyblinie impreza była bardzo udana. Przyszło kilkadziesiąt osób w różnym wieku. Oprócz obserwacji obiektów na niebie takich jak np. Jowisz, Wenus, galaktyki i mgławice, uczestnicy mogli też poznać budowę teleskopu oraz dowidzieć się wielu ciekawych rzeczy w zakresie astronomii. Zgromadzeni zostali poczęstowani ciepłym posiłkiem. Mamy nadzieję, że wszyscy wrócili do domów zadowoleni z takiej formy spędzenia wolnego czasu.

Koordynatorzy Astrobazy

Astrobaza

Filmik wykonany przez Marysię i Mateusza. Miłego oglądania

 

Projekt Sally Ride EarthKAM

EarthKAMW dniach 25-31 stycznia 2015 r. po raz pierwszy wzięliśmy udział w projekcie "Sally Ride EarthKAM".


Sally Ride EarthKAM - "Earth Knowledge Acquired by Middle school students", a po Polsku "Gimnazjaliści zdobywają wiedzę o Ziemi" (co nie przeszkodziło by w projekcie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą). Jest to program NASA, który zaprasza uczniów i nauczycieli z całego świata do eksploracji Ziemi z niezwykłej perspektywy - z kosmosu. W trakce 3-5 misji Sally Ride EarthKAM każdego roku, uczniowie mogą zamawiać sfotografowanie prawie każdego miejsca na Ziemi z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station - ISS).

W czasie trwania pierwszej tegorocznej misji można było zamawiać fotografie miejsc na półkuli południowej. Jak mawia przysłowie: "pierwsze śliwki robaczywki", z nami było podobnie. Nie udało się uzyskać zbyt wielu zdjęć. Dopiero się uczyliśmy jak działać w tym programie - część naszych zamówień była składana zbyt późno, inne były za bardzo oddalone od orbity po jakiej poruszała się Stacja Kosmiczna. Nie pomagała też pogoda, która była fatalna w tym czasie na południowej półkuli. Trzeba było mieć szczęście żeby się wstrzelić w obszar gdzie nie było chmur. Nam się udało tylko z kilkoma, na pozostałych można podziwiać praktycznie same chmury.


Poniżej te kilka zdjęć jakie mamy od NASA z pokładu ISS. Każda z fotografii przedstawia obszar około 58 km na 38 km.

 

Chile 1Chile - okolice stratowulkanu Cerro Macá (na północny-zachód od niego)

 

Chile 2Chile - brzeg jeziora Lago Pueyrredón

 

AustraliaAustralia - Park Narodowy Gór Flindersa

 

PeruPeru - okolice miasta Ica i płaskowyżu Nazca (i tak wygląda niestety większość zdjęć)

 

Więcej zdjęć w galerii.


Następna misja odbędzie się w dniach 14 - 17 kwietnia 2015 r. Wszystkich chętnych uczniów Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą, którzy chcą wziąć udział w projekcie zapraszamy do kontaktu z opiekunami Astrobazy.

http://www.przedszkoledobrzyn.pl

 

Koordynatorzy Astrobazy:
                      Łukasz Kołodziejski
                      Dominik Turkiewicz

 

Film z zaćmienia.

Przedstawiamy filmik ukazujący zaćmienie Słońca z naszej Astrobazy.

Kalendarz astronomiczny

W zakładkach po lewej stronie został dodany kalendarz. Wystarczy kliknąć na datę, aby zobaczyć wydarzenie astronomiczne z danego dnia.

Szkolenie do projektu "Odkrywamy Planety"

W niedziele 11.01.2015 roku w Gniewkowie odbyło się szkolenie koordynatorów projektu Odkrywamy Planety. Mamy wielkie nadzieje, że w najbliższym czasie ruszy cały projekt.

Przypominamy, że do projektu Odkrywamy Planety z naszej gminy zakwalifikowały się aż trzy szkoły (w projekcie bierze udział 30 szkół z całego województwa) : Publiczne Gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą, Publiczne Gimnazjum w Krojczynie oraz Zespół Szkół im. Młodzieży Wiejskiej w Dobrzyniu nad Wisłą. Projekt da nam możliwość przeprowadzenia ciekawych zajęć z Astronomii. Motywem przewodnim będzie zjawisko meteoru. Na potrzeby zajęć nasza Astrobaza zostanie doposażona w stację bolidową - czyli specjalną kamerę do rejestracji "spadających gwiazd.

Lovejoy z Astrobazy

Mimo wyjątkowo niekorzystnej aury (ciągłe zachmurzenie oraz pełnia) udało nam się 04.01.15 oraz 06.01.15 przeprowadzić obserwacje komety Lovejoy C/2014 Q2. Zrobiliśmy jej również kilka zdjęć.

Obserwujmy kometę Lovejoy!

Kometa Lovejoy sfotorafowana z Argentyny. Zdjęcie wykonane teleskopem FRAM. Źródło: FRAM, Martin Masek30 stycznia 2015 roku swoje peryhelium osiągnie kometa C/2014 Q2 (Lovejoy). Znajdzie się ona wówczas w odległości 1,290 jednostki astronomicznej od Słońca. Kometa zanosi się na bardzo atrakcyjną i wdzięczną do obserwacji małymi instrumentami (lornetką, małym teleskopem), a w miejscach gdzie niebo jest ciemne i wolne od zaświetlenia miejskiego są szanse na dostrzeżenie jej nawet gołym okiem jako słabą plamkę, z dnia na dzień przemieszczającą się względem gwiazd. Od początku Nowego Roku warunki do jej obserwacji z terenu naszego kraju będą bardzo dobre!

Czytaj więcej...

Wizyta astronomów ze Świecia

W dniach 30 lipca - 1 sierpnia gościliśmy w naszej astrobazie Bożenę i Grzegorza Stypulskich - koordynatorów astrobazy ze Świecia. Mieliśmy okazję do wymiany doświadczeń i wspólnych obserwacji. Astronomowie ze Świecia przywieźli ze sobą różnego rodzaju sprzęt do astronomii i astrofotografii między innymi: teleskop Sky-Watcher 80 ED na montażu EQ-6 oraz teleskop Celestron 9.25 cala oraz kamerki do astrofotografii planetarnej i Ds-ów. Pogoda nam nie dopisała dlatego do testowania sprzętu wybraliśmy przystań wodną znajdującą się po drugiej stronie Wisły. Poniżej filmik i link do zdjęć

"Kręcimy Astroregion"

6 listopada 2014 roku naszą astrobazę odwiedziła ekipa nagrywająca program popularnonaukowy Astroregion.

Emisja programu odbędzie się w sobotę 15 listopada o godzinie 18.10 na antenie TVP Bydgoszcz oraz w sobotę 22 listopada o godzinie 16.30 na antenie TVP Regionalna.

Poniżej zamieszczam krótki filmik z przygotowań do realizacji programu.

                                  Łukasz Kołodziejski

Zagłosuj na Projekt "Astronomia łączy pokolenia - rodzinne spotkania pod gwiazdami"

 VoteProjekt "Astronomia łączy pokolenia - rodzinne spotkania pod gwiazdami" zdobył grant w konkursie organizowanym przez Bank Zachodni WBK. Jest jeszcze możliwość zdobycia dodatkowych pieniędzy w głosowaniu internautów. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu potrzebnego w pracy Astrobazy.


Na projekt głosować można na stronie Banku Zachodniego WBK.

 

Poniżej instrukcja głosowania.

 

Czytaj więcej...

Astroregion

TVP Bydgoszcz 15.11.2014 r  wyemitowała program Astroregion realizowany w naszej Astrobazie. Zapraszam do oglądania.

                                                                                                               Łukasz Kołodziejski

III Kujawsko-Pomorski Astro-festiwal W Golubiu- Dobrzyniu

7 czerwca 2014 roku miłośnicy astronomii obchodzili swoje święto. Po raz trzeci spotkalisię na Astro-Festiwalu, tym razem w Golubiu-Dobrzyniu. Na miejsce tak wspaniałego świętowania wybrano Zamek Golubski, dawną twierdzę krzyżacką. 

Nasza Astro-baza, czyli Dobrzyń nad Wisłą, również wzięła udział w tej uroczystości. Pod przewodnictwem Pana Dominika Turkiewicza pojechało czworo przedstawicieli: Balcerowska Agata, Skibińska Aleksandra, Górecki Michał i Kowalski Mateusz.

Festiwal astronomiczny rozpoczął się o godzinie 15:00 i podzielony był na dwie sesje: dzienną i nocną. 

Sesja dzienna rozpoczęła się na terenie zamku  uroczystym otwarciem, podczas którego  wręczono Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego Chorągwie Husarską, natomiast członkowie Chorągwi Husarskiej otrzymali regestry. Rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Plastyczny o tematyce astronomicznej. Uczestnicy mogli podziwiać występ Zespołu Muzyki Dawnej z Golubia-Dobrzynia. Uczestniczyli też w koncercie Carillonowym Magdaleny Cynk.To było dla nas zupełnie nowe doświadczenie.

Na dziedzińcu zamkowym podziwialiśmy pokazy kuchni molekularnej, pod hasłem: gotujemy ze Słońcem.. Uczestnicy mogli poszerzyć swoje wiadomości i umiejętności odnośnie prowadzenia obserwacji.Specjalista w tej dziedzinie, dr Markowski przedstawił poradnik użytkownika  dotyczący Słońca.

W Komnacie Zamkowej odbyła się sesja popularnonaukowa, której specjalnym gościem był Mirosław Hermaszewski -  jedyny Polak w kosmosie.To niesamowite wrażenie spotkać taką osobę w rzeczywistości. 

 W plenerze zamkowym odbywały się pokazy pod hasłem: lot ku Słońcu, czyli bijemy rekordy wysokości. Ten punkt programu był niezwykły, ponieważ w Kosmos został wysłany balon napełniony helem, a jego  pasażerami były nasiona słonecznika. Po powrocie z Kosmosu będą rozdane poszczególnym astro-bazom. Sprawdzimy, co z nich wyrośnie?

Mieliśmy możliwość podziwiać nieziemskie dźwięki Tomasza CEBO oraz uczestniczyć w warsztatach wokalnych (dla chętnych, a my oczywiście byliśmy średnio chętni). Odbył się też występ zespołu z Kowalewa Pomorskiego.

W godzinach 19:15-19:30 przedstawiono RAPORT z wysokości.

Zorganizowano warsztaty z automatyki  i robotyki, pokazy eksperymentów z dziedziny fizyki i chemii, seanse astronomiczne w mobilnym planetarium Astro Arena oraz pokaz łazików. Przedstawiono  nowinki z Marsa.

Sesja nocna rozpoczęła się występem gwiazdy wieczoru: Tomka Makowieckiego i Józefa Skrzeka.

Generał Hermaszewski wręczył nagrody laureatom zabawy „Kosmiczny Labirynt”. Nad jedną naszą towarzyszką wyjazdu czuwała  chyba jakaś gwiazda, bo  miała takie szczęście, że  została wylosowana i otrzymała nagrodę: Ola Skibińska dostała teleskop i akcesoria astronomiczne. Na pewno jest z niego zadowolona i teraz bez przerwy patrzy w niebo (albo i  nie).

Następnie artyści ogniem i muzyką zilustrowali Kosmos. Było to  wspaniałe i niezapomniane widowisko. 

Od 23:00 „polowaliśmy” na Księżyc, Marsa, Saturna oraz gwiazdę Kujawsko-Pomorskiego: Mizara i Alkora, tzn. rozpoczęły się nocne obserwacje.

To był naprawdę udany wyjazd, mimo że w domu byliśmy bardzo późną. Dziękujemy naszym opiekunom za umożliwienie nam wzięcia udziału w tym festiwalu.

                            Agata Balcerowska, VI a 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2014

logo1

W czasie Dni Otwartych Funduszy Europejskich, odbywających się z okazji 10 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, spędziliśmy w ASTRO-BAZIE kilka godzin przyjmując w jej skromnych progach wszystkich, którzy zechcieli nas odwiedzić. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody i wielu chmur udało się przeprowadzić obserwacje Księżyca, Jowisza, Marsa, Gwiazdy Polarnej i niektórym szczęśliwcom Saturna. Mimo późnej godziny ostatni goście odchodzili zadowoleni.

 

Nowa zakładka

Została dodana nowa zakładka pod tytułem: "Obserwacje - co warto zobaczyć". Będzie z niej można dowiedzieć się jakie zjawiska astronomiczne są godne uwagi w danym miesiącu. Redagowana i aktualizowana będzie przez członków koła astronomicznego działającego przy szkole podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą.

Jak Kopernik odkrył niebo

18 listopada w Zespole Szkół w Dobrzyniu nad Wisłą odbyło się spotkanie z panem Piotrem Majewskim-popularyzatorem astronomii pod tytułem "Jak Kopernik odkrył niebo"..

Czytaj więcej...

Pierwsza Gwiazdka

Niedługo zasiądziemy wszyscy do Kolacji Wigilijnej. Tradycja mówi, że wieczerza powinna się rozpocząć wraz z nadejściem pierwszej gwiazdki. To ona symbolizuje narodziny Jezusa. Zapytałem członków koła astronomicznego jaki ich zdaniem obiekt na niebie będzie w tym roku symbolizował "pierwszą gwiazdkę" takie odpowiedzi otrzymałem:

Czytaj więcej...

Oglądamy "pierwszą gwiazdkę"

W dniu 23.12.2013 (dzień przed wigilią) w godzinach 16.00-17.00 organizujemy obserwacje "pierwszej gwiazdki wigilijnej". 

Zapraszamy wszystkich chętnych do astrobazy.

Wyniki konkursu fotograficznego

Dobiegł końca konkurs fotograficzny, którego tematem były wschody i zachody Słońca, tęcze, zjawiska atmosferyczne, pogodowe, itp.

Pierwsze miejsce zajął Artur Chęcki, którego zdjęcie uzyskało 396 głosów

Drugie miejsce przypadło Kamilowi Frydrychowi, jego zdjęcie zdobyło 318 głosów

Trzecie miejsce, z wynikiem 31 głosów, zdobył Michał Górecki

Gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu pięknych zdjęć. Wystawę prac można oglądać w Szkole Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w trakcie szkolnych Jasełek.

 

Konkurs Fotograficzny

Konkurs Fotograficzny.

Tematem konkursu są wschody i zachody Słońca, tęcze, zjawiska atmosferyczne, pogodowe, itp.

Proszę o przesyłanie zdjęć do 30 września 2013r na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. bądź Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Do zdjęć musi być dołączona informacja o autorze zdjęcia i miejscu jego zrobienia. Przystępując do konkursu wyrażasz zgodę na użycie zdjęć w ramach działalności Astrobazy.

Zapraszam do fotografowania.

Rozstrzygamy Konkurs Fotograficzny

Rozstrzygamy Konkurs Astronomiczny

Do końca listopada 2013 roku można głosować na zdjęcia nadesłane do konkursu fotograficznego. Przypominam tematem prac były wschody i zachody Słońca, tęcze, zjawiska atmosferyczne, pogodowe, itp. Jeżeli chcesz zagłosować to kliknij w zakładce moje menu lub link poniżej. 

Konkurs - zagłosuj

Konkurs - obejrzyj zdjęcia

Sejmik młodych astronomów

Czwartego czerwca 2013 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą, Mateusz Kozłowski i Sebastian Krychowiak pod opieką Łukasza Kołodziejskiego, reprezentowali naszą gminę na sesji Sejmiku Dzieci ze szkół posiadających Astrobazę.

Czytaj więcej...

Burza

Maj w Dobrzyniu nad Wisłą nie rozpieszczał aurą. Dni w których widać było gwiazdy można policzyć na palcach. Jednak nie przeszkodziło to w obserwacjach. Przeniosły się one nieco bliżej do troposfery. Młodzi astronomowie zajęli się obserwacją zjawisk pogodowych. Pierwsze efekty ich pracy widać poniżej. Film nakręcony przez Artura Chęckiego, zdjęcia autorstwa Michała Góreckiego.

BurzaBurza

Burza

Konkurs plastyczny

Z okazji dnia astronomii został zorganizowany konkurs plastyczny pod tytułem: „Kosmos oczami dziecka”. Prace, które wzięły w nim udział wyróżniały się dużą pomysłowością, różnorodnością technik oraz wielką starannością.

Czytaj więcej...

Zaćmienie Księżyca

25 kwietnia 2013 roku - to data na którą czekało całe nasze koło astronomiczne. Nie mogliśmy się już doczekać wieczoru, a dokładniej zjawiska, które nie jest wcale tak często spotykane na naszym niebie.

Czytaj więcej...

Saturn w opozycji

28-go kwietnia dzień był zachmurzony i wieczór zapowiadał się tak samo. Przykro, bo można by popatrzeć w niebo. Jest co oglądać – Saturn znajduje się w opozycji względem Słońca (przebywa po przeciwnej stronie nieba niż Słońce) więc jest bardzo jasny i wyraźny (ok. 0.2 magnitudo). Wystarczyło tak pomyśleć i

Czytaj więcej...

Międzynarodowy Dzień Astronomii

 

21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Astronomii. Z tej okazji pragniemy zaprosić wszystkich uczniów naszej szkoły (mile widziane przyjście razem z rodzicami) na wieczorne obserwacje Nieba, które odbędą się 21 marca o godzinie 19.00 w naszej Astrobazie.

 

Członkowie i opiekunowie Koła Astronomicznego.

 

Kilka słów o patronie Astrobazy

Marian Kowalski urodził się 15 października 1821 roku w Dobrzyniu nad Wisłą w drobnoszlacheckiej rodzinie, jako syn Wojciecha. W 1840 roku ukończył gimnazjum w Płocku i po rocznym pobycie w Warszawie starał się o przyjęcie do Instytutu Inżynierów Komunikacji w Petersburgu. Jako Polak, nie został tam przyjęty. Zezwolono mu jedynie na studia na II Oddziale Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Petersburgu. Ukończył studia w 1845 roku , otrzymując złoty medal za rozprawę kandydacką ,,O pryncypiach mechaniki”.

Czytaj więcej...

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcj o ich celu i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce aby je wyłączyć. Czytaj więcej...

Akceptuję cookies z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information