foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Astrobaza w Dobrzyniu nad Wisłą

Google Translate

plenfrdeitptruesuk

logo

 

airproducts

Rodzinne spotkania z Astronomią

Rodzinne spotkania z Astronomią - ekologia

Oto fotorelacja z kolejnych zajęć z cyklu „Rodzinne spotkania z astronomią” organizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Dobrzyniu nad Wisłą. Tym razem zajęliśmy się ekologią. Uczyliśmy się jak i po co segregować odpady, robiliśmy zabawki ze śmieci i badaliśmy do czego można wykorzystać powietrze. Zbudowaliśmy mini poduszkowce z balonów i płyt CD oraz mieliśmy okazję poruszać się poduszkowcem w wersji max.

Rodzinne spotkania z Astronomią - magnetyzm

Tym razem na zajęciach z cyklu „Rodzinne spotkania z astronomią”, zajęliśmy się głównie magnetyzmem. Badaliśmy magnetyczne właściwości Ziemi, budowaliśmy własny kompas z igły do szycia, „testowaliśmy” siłę grawitacji oraz sprawdzaliśmy „magiczne” właściwości wody. Na koniec zajęć pomalowaliśmy wcześniej przez nas zrobione planety z papier mache.

Rodzinne spotkania z Astronomią - Księżyc

Pod hasłem „Księżyc – buzia czy rogalik” odbyły się kolejne zajęcia cyklu „Rodzinne spotkania z astronomią”. Uczestnicy obejrzeli krótki film o teorii powstania Księżyca, jego budowie, wpływie na Ziemię oraz poznali wiele ciekawostek na jego temat. Wrzucając rożnej wielkości piłeczki i kamyki do rozsypanej mąki dzieci poznały mechanizm powstawania kraterów księżycowych. Zabawa światłem i cieniem posłużyła do omówienia faz Księżyca oraz zjawiska dnia i nocy. Piękna pogada umożliwiła obserwacje Księżyca przez teleskop. Wiele emocji wzbudziła też wspólna zabawa w teatrzyk cieni, w której dzieci i ich rodzice wykazali się ogromną kreatywnością i spostrzegawczością. Na zakończenie zajęć uczestnicy wykonali baranki z rolek po papierze toaletowym i waty.

Rodzinne spotkania z Astronomią - planety

Głównym tematem kolejnych zajęć z cyklu „Rodzinne spotkania z astronomią” była budowa Układu Słonecznego. Dzieci w trakcie zabaw poznały kolejność i nazwy planet oraz wiele ciekawostek na ich temat. Wykonując proste doświadczenia dowiedziały się czym jest grawitacja i dlaczego planety krążą wokół Słońca. Z pomocą rodziców wykonały planety z papier mache.

 

Rodzinne spotkania z Astronomią - optyka

W Bibliotece Publicznej w Dobrzyniu nad Wisłą odbyły się kolejne spotkania prowadzone w ramach projektu „Rodzinne spotkania z astronomią”. Dzieci poznały właściwości szkieł optycznych i ich zastosowania (lupa, mikroskop, lornetka, teleskop). Oglądając pod mikroskopem różne preparaty mogły przekonać się, że nie wszystko widać „gołym” okiem. Potwierdziły to również doświadczenia takie jak gaszenie świeczki dwutlenkiem węgla, wkładanie jajka do butelki przy pomocy ciśnienia, „malowanie mleka” oraz przekazywanie niewidzialnych wiadomości z użyciem atramentu sympatycznego. Uczestnicy poznali różnorodność świata owadów i szczegóły ich budowy poprzez oglądanie kolekcji owadów i pajęczaków zatopionych w żywicy. Największe emocje wzbudziły jednak żywe owady jak świerszcze, drewnojady czy patyczaki, które dzieci oglądały podarowanymi lupami a najodważniejsi brali je na ręce.

 

Rodzinne spotkania z Astronomią - poznajmy się

W Bibliotece Publicznej w Dobrzyniu nad Wisłą realizowany jest projekt pt. „Rodzinne spotkania z astronomią”. Powstał on dzięki współpracy Astrobazy i biblioteki a środki na jego realizację zostały pozyskane w konkursie grantowym „Na dobry początek!" Fundacji BGK im. J. K. Steczkowskiego. W bieżącej edycji konkursu z terenu całej Polski wpłynęła rekordowa liczba 742 wniosków, z których wygrało 50.
Zajęcia odbywają się w każdy czwartek i skierowane są do dzieci pięcioletnich uczęszczających do różnych placówek na terenie gminy oraz ich rodziców lub opiekunów. Jesteśmy przekonani, że zaplanowane przez nas działania wykorzystają naturalną ciekawość dziecka do rozbudzenia w nim trwałych zainteresowań przyrodniczych i zapewnią lepszy start w kolejnym etapie edukacyjnym. Rodzicom zaś pokażą jak wspomóc ich w tym procesie i pogłębią więzi rodzinne. Na przeprowadzonych do tej pory zajęciach uczestnicy uświadomili sobie, czym jest nauka, poznali historię astronomii, budowę Ziemi, nazwy kontynentów i oceanów. Mieli też okazję pod okiem Agnieszki Kołodziejskiej – nauczycielki fizyki wykonywać doświadczenia obrazujące, czym jest ciśnienie i bezwładność oraz jak przebiega erupcja wulkanu. Spotkania przeplatane są zabawami ruchowymi prowadzonymi przez Dorotę Zielińską.
Dopełnieniem zajęć będzie wycieczka do „Młyna Wiedzy” w Toruniu oraz
warsztaty pedagogiczne pt.”Jak mobilizować dzieci do nauki?”, które poprowadzą specjaliści z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipnie.

 

Rodzinne spotkania z astronomią

W Bibliotece Publicznej w Dobrzyniu nad Wisłą realizowany jest projekt pt. „Rodzinne spotkania z astronomią”. Powstał on dzięki współpracy Astrobazy i biblioteki a środki na jego realizację zostały pozyskane w konkursie grantowym „Na dobry początek!" Fundacji BGK im. J. K. Steczkowskiego. W bieżącej edycji konkursu z terenu całej Polski wpłynęła rekordowa liczba 742 wniosków, z których wygrało 50.

Zajęcia odbywają się w każdy czwartek i skierowane są do dzieci pięcioletnich uczęszczających do różnych placówek na terenie gminy oraz ich rodziców lub opiekunów. Jesteśmy przekonani, że zaplanowane przez nas działania wykorzystają naturalną ciekawość dziecka do rozbudzenia w nim trwałych zainteresowań przyrodniczych i zapewnią lepszy start w kolejnym etapie edukacyjnym. Rodzicom zaś pokażą jak wspomóc ich w tym procesie i pogłębią więzi rodzinne.

Na przeprowadzonych do tej pory zajęciach uczestnicy uświadomili sobie, czym jest nauka, poznali historię astronomii, budowę Ziemi, nazwy kontynentów i oceanów. Mieli też okazję pod okiem Agnieszki Kołodziejskiej – nauczycielki fizyki wykonywać doświadczenia obrazujące, czym jest ciśnienie i bezwładność oraz jak przebiega erupcja wulkanu. Spotkania przeplatane są zabawami ruchowymi prowadzonymi przez Dorotę Zielińską.

Dopełnieniem zajęć będzie wycieczka do „Młyna Wiedzy” w Toruniu oraz warsztaty pedagogiczne pt.”Jak mobilizować dzieci do nauki?”, które poprowadzą specjaliści z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipnie.