foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Astrobaza w Dobrzyniu nad Wisłą

Google Translate

plenfrdeitptruesuk

logo

 

airproducts

Księżyc

Księżyc to jedyny naturalny satelita Ziemi. Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Długość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km. Jego średnica wynosi 3474km, jest to nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi.


Według badań naukowców na Księżycu znajduje się woda i to w dużych ilościach...

Odkryto ją w regolicie, czyli skale pokrywającej powierzchnię naszej nocnej satelity. Powstała ona dzięki połączeniu się tlenu z wodorem. W roku 2014, amerykańscy astronomowie, w misji Phoenix wyślą kolejnego łazika aby to potwierdzić.

Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia. Jest to tzw. miesiąc syderyczny. Okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz księżyca.

Ciemne i względnie nieurozmaicone obszary, które widać gołym okiem na oświetlonej części Księżyca, nazywane są morzami księżycowymi. Obecnie wiemy, że są to obszary zestalonej magmy. Bazalt, powstały z zastygniętej lawy, wypełnił kratery meteorytowe utworzone przez spadające odłamki skalne. Większość mórz znajduje się po jego widocznej stronie.Jaśniejsze obszary Księżyca nazywane są wyżynami lub górami, ponieważ położone są wyżej niż morza. Powstały one w wyniku zderzeń kosmicznych.

Na księżycu znajduje się około pół miliona kraterów uderzeniowych, o średnicy powyżej 1 km. Największymi są: Nectaris - 860km, Australe - 880km, Serenitatis - 920km, Orientale - 930km, i największy - South Pole-Aitken - 2500km.

Księżyc to jedyne ciało niebieskie, do którego podróżowali i na którym wylądowali ludzie. Do tej pory na Księżycu postawiło nogę 12 osób. Pierwszym człowiekiem, który to zrobił był Neil Armstrong, ze swoją załogą Edwinem Aldrinem i Michaelem Collinsem. Pierwszym obiektem, który zrobił zdjęcia niewidocznej z Ziemi strony Księżyca, w roku 1959 była sonda kosmiczna - Łuna 3.

                                                                                           Autor:Michał Górecki

Bibliografia:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99%C5%BCyc
http://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_11
http://krolowasuperstar.blog.pl/2012/10/16/na-ksiezycu-jest-woda/