foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Astrobaza w Dobrzyniu nad Wisłą

Google Translate

plenfrdeitptruesuk

logo

 

airproducts

III Kujawsko-Pomorski Astro-festiwal W Golubiu- Dobrzyniu

7 czerwca 2014 roku miłośnicy astronomii obchodzili swoje święto. Po raz trzeci spotkalisię na Astro-Festiwalu, tym razem w Golubiu-Dobrzyniu. Na miejsce tak wspaniałego świętowania wybrano Zamek Golubski, dawną twierdzę krzyżacką. 

Nasza Astro-baza, czyli Dobrzyń nad Wisłą, również wzięła udział w tej uroczystości. Pod przewodnictwem Pana Dominika Turkiewicza pojechało czworo przedstawicieli: Balcerowska Agata, Skibińska Aleksandra, Górecki Michał i Kowalski Mateusz.

Festiwal astronomiczny rozpoczął się o godzinie 15:00 i podzielony był na dwie sesje: dzienną i nocną. 

Sesja dzienna rozpoczęła się na terenie zamku  uroczystym otwarciem, podczas którego  wręczono Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego Chorągwie Husarską, natomiast członkowie Chorągwi Husarskiej otrzymali regestry. Rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Plastyczny o tematyce astronomicznej. Uczestnicy mogli podziwiać występ Zespołu Muzyki Dawnej z Golubia-Dobrzynia. Uczestniczyli też w koncercie Carillonowym Magdaleny Cynk.To było dla nas zupełnie nowe doświadczenie.

Na dziedzińcu zamkowym podziwialiśmy pokazy kuchni molekularnej, pod hasłem: gotujemy ze Słońcem.. Uczestnicy mogli poszerzyć swoje wiadomości i umiejętności odnośnie prowadzenia obserwacji.Specjalista w tej dziedzinie, dr Markowski przedstawił poradnik użytkownika  dotyczący Słońca.

W Komnacie Zamkowej odbyła się sesja popularnonaukowa, której specjalnym gościem był Mirosław Hermaszewski -  jedyny Polak w kosmosie.To niesamowite wrażenie spotkać taką osobę w rzeczywistości. 

 W plenerze zamkowym odbywały się pokazy pod hasłem: lot ku Słońcu, czyli bijemy rekordy wysokości. Ten punkt programu był niezwykły, ponieważ w Kosmos został wysłany balon napełniony helem, a jego  pasażerami były nasiona słonecznika. Po powrocie z Kosmosu będą rozdane poszczególnym astro-bazom. Sprawdzimy, co z nich wyrośnie?

Mieliśmy możliwość podziwiać nieziemskie dźwięki Tomasza CEBO oraz uczestniczyć w warsztatach wokalnych (dla chętnych, a my oczywiście byliśmy średnio chętni). Odbył się też występ zespołu z Kowalewa Pomorskiego.

W godzinach 19:15-19:30 przedstawiono RAPORT z wysokości.

Zorganizowano warsztaty z automatyki  i robotyki, pokazy eksperymentów z dziedziny fizyki i chemii, seanse astronomiczne w mobilnym planetarium Astro Arena oraz pokaz łazików. Przedstawiono  nowinki z Marsa.

Sesja nocna rozpoczęła się występem gwiazdy wieczoru: Tomka Makowieckiego i Józefa Skrzeka.

Generał Hermaszewski wręczył nagrody laureatom zabawy „Kosmiczny Labirynt”. Nad jedną naszą towarzyszką wyjazdu czuwała  chyba jakaś gwiazda, bo  miała takie szczęście, że  została wylosowana i otrzymała nagrodę: Ola Skibińska dostała teleskop i akcesoria astronomiczne. Na pewno jest z niego zadowolona i teraz bez przerwy patrzy w niebo (albo i  nie).

Następnie artyści ogniem i muzyką zilustrowali Kosmos. Było to  wspaniałe i niezapomniane widowisko. 

Od 23:00 „polowaliśmy” na Księżyc, Marsa, Saturna oraz gwiazdę Kujawsko-Pomorskiego: Mizara i Alkora, tzn. rozpoczęły się nocne obserwacje.

To był naprawdę udany wyjazd, mimo że w domu byliśmy bardzo późną. Dziękujemy naszym opiekunom za umożliwienie nam wzięcia udziału w tym festiwalu.

                            Agata Balcerowska, VI a